Halušky se zelím a slaninou:

Správně by se tomuhle receptu mělo asi říkat strapačky se zelím, ale já tomu tak prostě nikdy neřekla, takže zůstávám u klasiky. Tohle jídlo nedělám doma zas tak často ze dvou důvodů. Ten první je, že se na to použije snad všechno nádobí v domácnosti a umejvat to potom je fakt šílený. Druhej důvod pak je, že to není zrovna nejdietnější jídlo světa. I přes tohle všechno je to ale jedno z mejch nejvíc oblíbenejch jídel. Dokonce ho máme jako společný nejoblíbenější s Nikčou. Je to jedno z těch jídel, co ho jíte, dokud prostě nedojde. Normálně se halušky podávaj buď bez zelí s bryndzou a zakysanou smetanou nebo se zelím. Já si doma vytvořila verzi se zelím a se zakysanou smetanou, protože to mám tak nejradši. Tak doufám, že vám tahle kombinace taky zachutná. A taky doufám, že jsem vás s tím nádobím hned na začátku neodradila, protože tohle jídlo je fakt nejlepší a jsem ráda, že má svoje čestný místo konečně i tady na blogu♥

P9050435
Co budete potřebovat:

6-8 porcí, 1 hodina

Na těsto:

1 kg syrových brambor
200 g hladké mouky
50 g polohrubé mouky
1 velké vejce
1 zarovnaná lžička soli

Na zelí:

2 sklenice (640g) zelí (já používám sladkokyselé, může být ale i kysané, pokud ho máte radši)
1 střední cibule
2 vrchovaté lžíce hladké mouky
70 ml slunečnicového oleje

Na dochucení:

300 g anglické nebo selské slaniny (kdo má rád, může použít i špek)
zakysaná smetana
nasekaná čerstvá hladkolistá petrželka

Postup:

Začala jsem tím, že jsem si nakrájela nadrobno cibuli a slaninu na cca půl centimetrový kostičky. Ze slaniny vždycky odřezávám tu horní kůži. Pak jsem dala do hrnce vařit na 15 minut zelí, aby změklo. Pokud není zelí úplně ponořený, doleju do hrce vždycky trošku vody. Mezitím jsem si na suchou pánev dala na mírnej oheň smažit slaninu. Ta pustí po chvilce krásně tuk a začne se v něm opejkat. Na slaninu je dobrý jít fakt pomalu, abyste ji nespálili a nebyla tvrdá. Je lepší ji dělat pomalu a dozlatova, což trvá přibližně deset až patnáct minut. Do malýho hrnce jsem si ještě dala rozpálit zase na mírnym ohni olej a opekla jsem v něm cibulku doměkka. K tý jsem pak přidala dvě vrchovatý lžíce hladký mouky, promíchala jsem a nechala dvě minuty povařit. Tak mi vznikla zásmažka do zelí. Z uvařenýho zelí jsem odstranila přebytečnou vodu naběračkou a nechala jsem trošičku vody jenom na dně hrnce. Zelí jsem vrátila na rozpálenou plotnu a přidala jsem do něj zásmažku. Tu přidávám vždycky postupně podle toho, jak zelí houstne. Většinou mi trošku zásmažky zbyde. Když zelí zhoustlo, dochutila jsem ho cukrem, troškou soli a ještě chvíli jsem ho provařila. Na fotce mám cukr třtinovej, ale použijte spíš ten bílej. Já doma akorát jinej zrovna neměla.

Než jsem začala s těstem, dala jsem do velkýho hrnce vařit vodu. Na těsto jsem si pak oloupala brambory a nastrouhala je na jemný straně struhadla. Lehce jsem z nich vymyčkala vodu (ne ale všechnu) a přidala jsem k nim hladkou i polohrubou mouku, vejce, sůl a pořádně jsem těsto promíchala. Je dobrý pracovat rychle, aby brambory nezčernaly. Těsto by mělo bejt poměrně hustý, nemělo by téct. Pokud ho máte řídký, přidejte ještě trošku hladký mouky. Pokud máte těsto moc hustý, dejte tam trošičku vody. Hotový těsto pak propasírujte přes haluškovací sítko do vroucí (neosolený) vody. Halušky jsou hotový fakt rychle (cca za minutu až dvě) a poznáte to tak, že vyplavou na povrch jako noky. Hotový halušky jsem vyndala z hrnce pomocí sítka, propláchla je studenou vodou, okapala jsem z nich přebytečnou vodu a dala je do nějaký větší nádoby. Takhle hotovou várku halušek jsem vždycky trošku pokapala tukem ze slaniny a promíchala, aby se mi nepřilepily k sobě. Tenhle proces jsem opakovala tak čtyřikrát. Je lepší halušky vařit postupně, aby byly všechny uvařený rovnoměrně.

Hotový halušky jsem pak smíchala se zelím, se slaninou a podávala jsem se lžíci zakysaný smetany a nasekanou petrželkou.

Pokud nemáte v plánu halušky sníst hned, doporučuju je smíchat jenom se slaninou a zelí přidávat postupně. Halušky si totiž ze zelí vytáhnou po chvíli vodu a do druhýho dne by byly suchý.

Tak šup do kuchyně!

K.

P9050328
P9050343
P9050355
P9050364
P9050377
P9050392
P9050404
P9050407
P9050426
P9050433
P9050447
P9050455